piątek, 5 kwietnia 2013

Sterowanie teleskopem za pomocą komputera . (część II)


                                                         Oprogramowanie STELLARIUM

Zdecydowałem się na uruchomienie sterowania teleskopu przez program Stellerium z wielu powodów. Po pierwsze jest to chyba najbardziej popularny program który w niezwykle czytelny sposób wprowadza w podstawy astronomii. Ma wyjątkowo prosty interfejs i menu w języku polskim oraz wiele przydatnych funkcji. Z uwagi na możliwości mojego astrokomputera, które są kompromisem pomiędzy posiadanym złączem COM a wiekowym procesorem (pomimo to sprzęt radzi sobie bardzo dobrze z jednoczesną obsługą sterowania teleskopem i programem do obsługi kamery), korzystam ze starszej wersji Stellarium. Program Stellarium możemy pobrać z oryginalnej strony. Tam jednak znajdziemy jedynie najnowszą wersję a istotna w zestrojeniu całości jest synchronizacja odpowiedniej wersji programu Stellarium z dodatkową aplikacją Stellarium Scope (której instalacja jest niezbędna do współpracy Stellarium z oprogramowaniem ASCOM).

               1. STELLARIUM 0.10.6.1

Proponowana wersja jest już trochę wiekowa ale w standardzie obniżonych możliwości karty graficznej można z powodzeniem uruchomić Stellarium (no Open GL).

               Program można pobrać ze strony: http://download.chip.eu/pl/Stellarium_121456.htm

               Instalacja przebiega standardowo. Po zainstalowaniu otwieramy w menu Stellarium (no Open GL). Wersja oprogramowania jest przeznaczona na komputery o mniejszych możliwościach karty graficznej. 




            2. Stellarium Scope 20100624

Kolejnym krokiem jest instalacja niezbędnego do współpracy platformą ASCOM programu Stellarium Scope. Z proponowaną wersją Stellerium 0.10.6.1 współpracuje Stellarium Scope 20100624. do pobrania ze strony:


wybieramy wersję: StellariumScope_20110624

It only supports 0.10.6.1 and later (but not 0.11.2)

     Pobieramy plik: StellariumScope_20110624. Instalacja przebiega standardowo (gdy program współpracuje z odpowiednią wersją Stellarium). Po poprawnej instalacji otwiera nam się okno: 


Zaznaczamy ptaszki jak na obrazku i wciskamy CONECT.


         Jak widzimy w wierszu Scope: connected jest OK. Kolejno wysyłamy komendę do programu Stellarium: UPDATE STELLARIUM CONFIGURATION. Program komunikuje współpracę z montażem za pomocą oprogramowania ASCOM.

Kolejne komunikaty mijamy domyślnie.
 

Yes.


Yes


Yes.


Yes.
       Następnie uruchamiamy program Stellarium w wersji no open GL (w normalnej wersji program niezwykle muli komputer). 


        Jak widzimy na załączonym zrzucie z ekranu mamy zaznaczoną pozycje ustawienia teleskopu. Po otwarciu dolnej zakładki i uruchomieniu współpracy z teleskopem otwiera nam się okno SLEW telescope to.

             Zaznaczmy na ekranie obiekt na który ma być skierowany teleskop i uwaga wciskamy: CTRL+1.



            Po sekundzie góra dwóch montaż pięknie przesuwa się w wybrany przez nas punkt. Genialne !!!

           
           Sprawdzając jeszcze ustawienia w Configure telescopes powinno kolejno widnieć:


Wszystko gra. Kolejno CONFIGURE.


          
          Próbowałem niektóre rzeczy zmieniać ale komputer przestawał współpracować z montażem. Tak więc zostawiłem jak jest. Przewijając okno w dół kolejne parametry to:


I jeszcze:


OK. 


         No to jedziemy !!! Montaż HEQ5 Pro SynScan jest pod pełną kontrolą komputera. Wszystko jak w instrukcji do SynScan :)

1 komentarz:

  1. Bardzo przejrzysty opis! Bez problemu uruchomilem oprogramowanie na nowiutkim teleskopie Celestron 127 SLT.

    Piotrek

    OdpowiedzUsuń