czwartek, 11 kwietnia 2013

NIKON D3100 - wykorzystanie w prostej astrofotografii.



             W fotografii nieba, dla każdego z pasjonatów, zazwyczaj pierwszym narzędziem do rejestrowania obrazu jest aparat fotograficzny. Nikon D3100 to popularna lustrzanka Entry Level. Aparaty firmy Nikon nie cieszą się tak dużym zainteresowaniem astrofotografów jak modele firmy Canon ale skoro mamy już model na półce podepnijmy go do teleskopu. Eksperyment to podstawa !!!




            Pierwsze zdjęcia NIKONEM D3100 wykonałem nagrywając krótki film z tarczą Księżyca (aparat podpięty do teleskopu Bresser Messier N-203 efekty można zobaczyć w poście Copernicus z 5 kwietnia 2012 roku). Funkcja nagrywania filmów D-Movie pozwala rejestrować klipy filmowe HD. Zaawansowany mechanizm przetwarzania obrazu EXPEED2 firmy Nikon (w nowszych modelach) maksymalizuje wydajność przetwornika CMOS o rozdzielczości 14,2 mln pikseli dając bardzo wyraźne obrazy o żywych kolorach. Aparat jest niezwykle lekki jak na lustrzankę jednoobiektywową i sprawdza się w codziennym użytkowaniu.

           Wadą aparatu, wykluczającą jego pełniejsze wykorzystanie w astrofotografii, jest brak możliwości ustawienia dłuższych czasów naświetlania. Nawet zakupienie dodatkowego pilota niewiele zmienia (mimo informacji na stronie producenta, pilot nie współpracuje z aparatem w ustawieniach dowolnych czasów naświetlania). Kolejne ujęcia Księżyca wykonywałem więc w bardzo prosty sposób z opóźniaczem czasowym (aparat podpięty do SW ED80/600).


Tarcza słoneczna z użyciem folii Baadera.
  

Tak wyglądają moje próby wykorzystania NIKON D3100 w prostej astrofotografii.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz