poniedziałek, 18 czerwca 2012

Plamy na Słońcu.

             Nowy zestaw SW 80/600 ED na HEQ5 Pro SynScan wykorzystałem do wykonania kilku zdjęć Słońca.

 
             Plamy na Słońcu są widocznymi na tarczy słoneczej ciemniejszymi obszarami. Powstawanie plam jest efektem niższej temperatury plamy (rzędu 4000 K) co w porównaniu ze średnią temperaturą powierzchni Słońca (wynoszącą ok. 6000 K) daje w kontraście z otoczeniem efekt czarnego obszaru. Liczba plam słonecznych jest wyznaczana od roku 1849, a oszacowano ją dla okresu od roku 1500. Największe liczby dzienne plam stwierdzono podczas cyklu XIX, czyli pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Liczba plam słonecznych jest powiązana z natężeniem słonecznego promieniowania. Ponieważ plamy są ciemne, naturalnym jest przypuszczenie, że więcej plam słonecznych oznacza mniejsze promieniowanie Słońca. Jednakże otaczające obszary są jaśniejsze i całkowity efekt jest taki, że więcej plam oznacza jaśniejsze Słońce.

Źródło: Wikipedia.

            Klatkę zdjęcia otrzymałem  z filmu nagranego kamerą Neximage za pomocą programu RegiStax 5.1.

            Oto oryginalny plik:








czwartek, 14 czerwca 2012

SW ED 80/600

         Astrofotografia, nawet ta amatorska, wymaga sprzętu o nieco innych parametrach niż, opisany wcześniej przeze mnie, Bresser Messier N-203 na montażu LXD-75. Bardzo ważną rolę w fotografii nieba pełni precyzyjny montaż dający najlepiej, dodatkowo możliwość guidingu. Wybór teleskopu do astrofotografii jest też wcale nie łatwy ze względu na duży koszt tego typu instrumentów. Zdecydowałem się na wypróbowany SW ED 80/600. Refraktor ma opinię solidnego sprzętu. Zmieniłem też montaż. Bez eksperymentowania zdecydowałem się na bardzo powszechny HEQ5 Pro z pilotem SynScan do automatycznego wyszukiwania i śledzenia obiektów na niebie. Montaż cieszy się dobrą opinią, a stosunek jakości do ceny jest, tak jak dla SW ED 80/600, jednym z lepszych na rynku. Po pierwszych próbach obserwacji stwierdzam dużą różnicę w jakości obserwowanych obrazów nawet w porównaniu z refraktorem SW 70/900. Okular 2" dołączony do zestawu oraz pryzmat o bardzo dobrych parametrach odbijających mają, oprócz możliwości wykonywania fotografii w ognisku teleskopu, bardzo dobre własności w zakresie obserwacji nieba. Dodatkowo zakupiłem soczewkę barlowa TPL ED 2" i filr ND5 do obserwacji Słońca. Próbowałem też nagrywać film z obserwacji Słońca za pomocą kamery CCD i jestem pozytywnie zaskoczony. Mój  nowy zestaw jest też znacznie bardziej mobilny co dla mnie osobiście ma znaczenie.

             Zestaw B

             Zestaw po poprawkach:

1. SW ED 80/600 na SynScan Pro HEQ5


Montaż posiada sterownik SynScan z możliwością wyszukiwania i śledzenia obiektów.


W zestawie jest:
2. Okular Super Plosle 28 mm 2"


a dodatkowo dokupiłem
3. Soczewka barlowa TPL ED 2"


W zestawie jest też szukacz.


Do posiadanych wcześniej akcesoriów
4. Okular SkyWatcher Zoom 1,25'' 8-24 mm
5. Okular TMB 3,2 mm 1,25" 58° PLANETARY II
6. Kamera Neximage CCD VGA 640x480 (Celestron OEM)
7. Nikon D3100
 Dokupiłem filtr ND5 do obserwacji Słońca.



             Nowy refraktor SW ED 80/600 i montaż HEQ5 Pro daje większe możliwości w astrofotografii. Czekam tylko na sprzyjającą pogodę i bezchmurne noce.

wtorek, 12 czerwca 2012

Bresser Messier N-203

            Astronomia amatorska to hobby dające dużo przyjemności i często staje się prawdziwą pasją. Zaskakuje, poszerza horyzonty daje możliwość autentycznego obcowania z przyrodą. Rodzi refleksję. Początek moich amatorskich spotkań z astronomią to, jak to bywa, chwile spędzone pod rozgwieżdżonym niebem bez jakichkolwiek przyrządów obserwacyjnych. W nieznajomości tego co nas otacza odkrywałem chęć poznania, nazwania, wytłumaczenia. Zacząłem od prostych obserwacji z atlasem nieba. W czasach wszechobecnych komputerów bardzo pomocne w poznawaniu interesujących nas obiektów są programy komputerowe jak np. Stellarium. Już po pierwszym uruchomieniu byłem bardzo zaskoczony w jak przejrzysty sposób można odkrywać obiekty widoczne nawet gołym okiem na wieczornym niebie. Poczułem potrzebę pójścia dalej. Astronomia, nawet ta amatorska, potrzebuje instrumentów. Zacząłem więc kompletować zestaw. Wybór pierwszego teleskopu zajął mi około tygodnia.

Zestaw A

           Pierwszy zestawem obserwacyjny, jaki miałem okazję używać, był znany teleskop newtona Bresser Messier o średnicy 203 mm i ogniskowej 1000 mm. Przy tych parametrach teleskop daje teoretycznie powiększenia do 325 i zaskakująco kontrastowe obrazy. Za wadę jednak można uznać znaczące rozmiary teleskopu choć trudno tutaj o kompromis. Chcąc uzyskać oczekiwane powiększenia teleskop newtona nie może być zbyt mały. Mniejsze rozmiary reflektorów ograniczają zastosowanie teleskopu do obserwacji tylko bliskich nam obiektów Układu Słonecznego, przedewszystkim księżyca Ziemi. Po pierwszych próbach obserwacyjnych z okularem 25 mm dołączonym do zestawu dokupiłem okular 3,2 mm dający możliwość uzyskania większych powiększeń. Rzeczywiście obrazy księżyca Ziemi były imponujące ale namierzenie czegoś więcej stanowiło dla mnie na początku duży problem. Kolejno uzupełniłem zestaw o kamerę CCD jedną z tańszych na rynku ale wg. ocen dobrą dla początkujących. Po zestrojeniu kamery z resztą zestawu stwierdziłem, że obrazy jakie dawała kamera podłączona do refraktora SW 70/900 były o większym kontraście i jakby lepszej jakości. Wykonałem kilka zdjęć i nagrałem krótki film z wykorzystaniem aparatu Nikon D3100 podłączonego do newtona.

            Oto mój pierwszy zestaw:

1. Bresser Messier N-203 203/1000 na Meade LXD-75 GOTO



Tuba uzbrojona jest w standardzie w okular
2. Super Plosle 26 mm.

Dodatkowo dokupiłem okular z zoomem
3. SkyWatcher Zoom 1,25'' 8-24 mm.

A dla większych powiększeń
4. TMB 3,2 mm 1,25" 58° PLANETARY II.

Do tuby dołączony jest w komplecie szukacz.



Montaż LXD 75 wyposażony jest też w sterownik GoTo AutoStar.


System z pozycji pilota wyszukuje i śledzi wybrane obiekty jak na filmie.


Do rejestracji pierwszych obrazów próbowałem używać:
5. Kamera Neximage CCD VGA 640x480 (Celestron OEM)

Po podłączenia aparatu:
6. Nikon D3100

Użyłem złączek:
7. Pierścień T2 (M42x0,75) / Nikon
8. Złączka projekcyjna okularowa TPL 1,25" / T2




         Teleskop N 203/1000 , jak już wspomniałem daje wspaniałe, kontrastowe obrazy księżyca. Próby fotografii tym teleskopem zamieściłem w filmie Copernicus. Ogólnie jest to dobry sprzęt do obserwacji ale do fotografii (ze względu na montaż) ma możliwości ograniczone.